دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل

发表时间:2016-04-12

  مرور کلی

 

دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل که در سال 1951 تأسیس گردیده، یکی از مهمترین دانشگاه های چین به شمار رفته و با محوریت رشته های علوم مدیریت بازرگانی، حقوق، فرهنگ و  شعار " فضل، صداقت، تلاش و کمال" به فعالیت می پردازد.

 

در حال حاضر، این دانشگاه با 15 دانشکده، یک دانشکدۀ کارشناسی ارشد و یک بخش تربیت بدنی، 1440 درس کارشناسی، 1100 درس کارشناسی ارشد و 120 درس دکتری را ارائه  می دهد.

 

در نوامبر سال 1989، هیئت مدیرۀ دانشگاهی نخستین بار در چین در این دانشگاه شکل گرفت. اعضای این هیئت شامل وزارتخانۀ همکاری اقتصاد و تجارت بین المللی ( وزارت بازرگانی فعلی)، شرکت های بازرگانی بین المللی دولتی، گمرک چین، بانک چین،  شرکت بیمۀ خلق چین و خانۀ بازرگانی هنگ کنگ می باشد. جناب آقای لن چینگ لی که معاونت اسبق ریاست شورای حذب ملی به عنوان نخستین رئیس هیئت مدیره و پس از آن سرکار خانم ای وو معاونت اسبق ریاست شورای حذب ملی، به عنوان دومین رئیس هیئت مدیره انتخاب گردیدند.

 

این دانشگاه نقش مهمی را در توسعۀ همکاری های بین الملل با دانشگاه های جهان ایفا کرده و هم اکنون با بیش از 120 دانشگاه و سازمان بین المللی همکاری می نماید.

 

نقاط عطف

 

1951  این دانشگاه به عنوان مؤسسۀ تجارت خارجی پکن تحت نظارت وزارت اقتصاد و تجارت بین الملل تأسیس شد.

1954  نخستین گروه دانشجویان بین المللی را پذرفته شدند.

1960  این دانشگاه به دلیل عملکرد چشمگیر خود توسط دولت به عنوان دانشگاه کلیدی انتخاب گردید.

1984  اسم این دانشگاه به دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل تغییر پیدا کرد.

1989  اولین هیئت مدیرۀ دانشگاهی در این دانشگاه شکل گرفت.

1997  این دانشگاه به فهرست دانشگاه های "پروژۀ 211" اضافه شد. پروژۀ 211  برنامه ای دولتی است که هدف ارتقاء سطح صد دانشگاه چین و تبدیل آنها به مؤسسات علمی با کیفیت جهانی در قرن 21 را دنبال می نماید.

2000  مؤسسۀ علوم مالی و بازرگانی چین وقت در دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل وقت ادغام شد و با عنوان دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل(UIBE) و تحت مدیریت مستقیم وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت.

2010  دانشگاه اعلام نمود که با تأسیس صندوق وجهی، اهداء اجتماعی نیز قبول می کند.

2010  وزارت آموزش و پرورش و وزارت بازرگانی توافق نمودند که به طور مشترک این دانشگاه را اداره نمایند.

 

اطلاعات جنبی

 

اعضای هیئت علمی

890 عضو چینی و 138 عضو خارجی ( 38 نفر تمام وقت، 100 نفر پاره وقت)

کارکنان اداری

685

تقویم آموزشی

دو ترم 18 هفته ایی و یک ترم تابستانی چهار هفته ایی

 

تعداد رشته در مقاطع مختلف

39 رشته در مقطع کارشناسی

73 رشته در مقطع کارشناسی ارشد

32 رشته در مقطع دکتری

 

تعداد کتاب موجود در کتابخانه

1,600,000 جلد کتاب

 

ثبت نام تمام وقت

8423 دانشجوی چینی کارشناسی و 4826 دانشجوی چینی کارشناسی ارشد ( شامل 611  دانشجوی دکتری )

3100 دانشجوی خارجی از 129 کشور مختلف

 

آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه تا سپتامبر سال 2014

فارغ التحصیلان کارشناسی—%97.81

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد—%99.22

 

همکاری های بین المللی

173 تفاهم نامه با 127 دانشگاه یا مرکز پژوهشی از 41 منطقه و کشور مختلف

 

مؤسسۀ کنفوسیوس

تا سال 2014، دانشگاه UIBE 7 مؤسسۀ کنفوسیوس در کشورهای ژاپن، روسیه، یونان، مکزیک، آمریکا، برزیل و انگلیستان تأسیس کرده است و برنامۀ تأسیس مؤسسۀ کنفوسیوس در کشور مالاوی با تصویب شورای بین المللی زبان چینی ( هن بن ) در جریان است.

 

کمک های جمعی به دانشگاه (تا سپتامبر سال 2014)

بیش از 210 میلیون یوان

 

برنامۀ آموزشی

دانشگاه UIBE برنامه های آموزشی گسترده ای را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای رشته های اقتصاد، مدیریت بازرگانی، حقوق و زبان های خارجه دارا می باشد. از میان این برنامه ها، رشتۀ تجارت بین الملل، حقوق اقتصاد بین الملل، زبان انگلیسی و مدیریت بازرگانی بین الملل از رشته های کلیدی  "پروژۀ 211" هستند.

 

علاوه بر این، UIBE همچنین برنامه های آموزش از راه دور، آموزش پاره وقت و برنامه های کوتاه مدت همراه با اعطای گواهی حرفه ای را نیز برای دانشجویان مشغول به کار در مشاغل دولتی، رهبران بازرگانی و محققان چینی و خارجی فراهم آورده است.

 

تحقیقات

بعد از تأسیس در سال 1951، این دانشگاه به سرعت در زمینۀ تحقیق و آموزش اقتصاد و بازرگانی بین الملل در چین پیشرو گردیده و هم اکنون، این دانشگاه دارای بیش از 80 مرکز و مؤسسۀ پژوهشی است.

 

این دانشگاه فعالانه با وزارتخانه ها، شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان های بین المللی همکاری می کند و کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل(UNCTAD)، سازمان تجارت جهانی(WTO)، اتحادیۀ اروپا(EU)، بانک توسعۀ آسیایی(ADB) و انجمن بو آ آسیا(BFA) همگی از همکاران علمی این دانشگاه به شمار می روند.

 

این دانشگاه هر ساله حدود 30 نشست و کارگاه آموزشی را برگذار و صد ها کتاب علمی، درسی، ابزار چند رسانه ایی، رسالۀ علمی و مجله را منتشر می کند. از سال 2006 تا 2011، اساتید این دانشگاه 1110 عنوان کتاب و 5210 عنوان مقاله را به چاپ رساندند.

 

حوزۀ بین الملل

همکاری ها و تبادلات بین المللی

UIBE همواره به حوزۀ همکاری ها و تبادلات بین المللی اهمیت بسیاری داده و تا کنون با بیش از 120 دانشگاه و مؤسسۀ بین المللی رابطۀ همکاری رسمی ایجاد کرده است. در همکاری با دانشگاه ها و مؤسسات علمی، این دانشگاه از طریق برگذاری برنامه های علمی بین المللی و انجام تبادلات فرهنگی و تشویق فعالانۀ گفتگو های میان دانشجویانی خارجی و چینی زمینۀ تربیت دانشجویان با استاندارد های بین المللی را فراهم ساخته است. در سال 2011، بیش از 600 دانشجوی UIBE از طریق این تبادلات به کشورهای خارجی اعزام گردیدند.

 

دانشجویان بین المللی

با پذیرفتن نخستین دانشجویان خارجی در سال 1954، این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه هایی بود که دانشجویان بین المللی را پذیرفت.این روزها، این دانشگاه خانه ای برای 3100 دانشجوی خارجی از 129 کشور جهان شده است.

 

ارائۀ منابع آموزشی فرهنگ و زبان چینی و انجام خدمات در سرا سر جهان

این دانشگاه خانه ای برای مرکز توسعۀ منابع و آموزش زبان چینی بازرگانی بین الملل (پکن) است. تحت رهبری هن بن، این دانشگاه فعالانه آموزش زبان چینی را در خارج از کشور ترویج می دهد. این دانشگاه کار پرورش معلمان، انتشار کتابهای درسی و ابزارهای آموزشی الکترونیکی، برگذاری فعالیت های میان فرهنگی و نشست ها و کارگاه ها در داخل و خارج از چین، آموزش دانشجویان و سازماندهی آزمون های HSK و BCT را انجام می دهد.

 

این دانشگاه همچنین خانۀ "مرکز پکن"، برنامه ای مخصوص دانشجویان آمریکایی در چین است. این مرکز بزرگترین مجموعۀ کتاب های انگلیسی دربارۀ چین در پکن را دارا می باشد.

 

زندگی در دانشگاه

بورس تحصیلی و کمک های مالی

UIBE از طریق دفترخدمات دانشجویی، دفتر توسعه شغلی، دفتر کمک به دانشجویان، دفتر کارآفرینی و نوآوری و اتحادیه دانشجویان، پیشرفت دانشجویان را پشتیبانی می کند.

 

هر سال، این دانشگاه میلیون ها یوان ( واحد پول چین) را به بورس تحصیلی و کمک های مالی برای دانشجویان خارجی و چینی اختصاص می دهد. بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی شامل بورس دولت چین، بورس پکن و بورس خود دانشگاه UIBE است.

 

پردیس بین المللی و فعالیت های دانشجویی

با واقع شدن در منطقۀ چاو یانگ، یکی از پویاترین مراکز برای توسعۀ بازرگانی و نفوذ بین المللی، این دانشگاه فرصتی را برای مشارکت فعال در فعالیت های بازرگانی بین المللی و میان فرهنگی و توسعۀ حس استقلال و شناخت بین المللی فرهم می سازد.

 

این دانشگاه بیش از 77 باشگاه دانشجویی برای دانشجویان چینی و خارجی تأسیس کرده است که شامل صد ها نشست و برنامۀ میان فرهنگی در دانشگاه می باشد که از آن جمله می توان به جشنوارۀ فرهنگی بین المللی، انجمن سفیران و هفتۀ دهکدۀ جهانی اشاره کرد. هر سال این دانشگاه صد ها شخصیت مشهور از دولت ها و سازمان های بین المللی، اساتید برجسته از دانشگاه های برتر و مدیران ارشد شرکت چند ملیتی را برای انجام سخنرانی و نشست در موضوعات جهانی دعوت می کند.

 

پس از فارغ التحصیلی

پس از تأسیس، این دانشگاه به عنوان مرکز آموزش کارکنان و مقام های وزارت بازرگانی دولت چین مشهور گردید. دانش آموختگان این دانشگاه در وزارتخانه ها، مؤسسات مالی، گمرک چین، سفارتخانه ها، دانشگاه ها و سازمان های بین المللی نظیر WTO، IMF، WB و دیگر شرکت های چند ملیتی نقش کلیدی را ایفا می کنند.

 

برخی از فارغ التحصیلان شایان توجه

جین هی لین، دبیر صندوق بین‌المللی پول( IMF)

گوان شینگ شی، وزیر اسبق وزارتخانۀ تجارت و اقتصاد بین الملل

جون جو ون، دبیر کل اسبق انجمن بو آ آسیا، سفیر سابق چین در آمریکا

شی چین گا، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری چین(CIC (

Zdzislaw Goralczyk، سفیر اسبق لهستان در چین

 

اطلاعات تماس

آدرس: شمارۀ دهم خیابان شرقی خوی شین منطقۀ چاو یانگ شهر پکن، چین

地址:中国北京市朝阳区惠新东街十号对外经济贸易大学

کد پستی: 100029

شمارۀ نمابر: +86(10)64493860

آدرس وب سایت دانشگاه :www.uibe.edu.cn

وب سایت مخصوص دانشجویان خارجی: www.uibe.cn