معرفی بخش زبان فارسی

发表时间:2016-04-12

 

رشتۀ زبان فارسی دانشکدۀ زبان های خارجی دانشگاه بازرگانی و اقتصاد بین الملل در سال 2013 بر اساس مصوبۀ وزارتخانۀ آموزش و پرورش چین تأسیس و در سال 2014 شروع به پذیرفتن دانشجو نمود. بخش زبان فارسی تازه ترین بخش زبان در این دانشگاه است که دارای دو استاد تمام وقت و یک استاد ایرانی است.

دروس کلیدی این رشته شامل زبان فارسی مقدماتی، شنیدن و گفتگوی زبان فارسی، خواندن متون ادبی فارسی، کلاس فشردۀ خواندن فارسی، متون فارسی تخصصی بازرگانی و اقتصاد، نگارش پیشرفتۀ متون فارسی کاربردی بازرگانی و اقتصاد، اصول ترجمۀ متون فارسی، نگارش فارسی، مذاکرات تجاری و بازرگانی در زبان فارسی، اصول نظری تجارت بین الملل و... است. دانشجویان این رشته در سال سوم تحصیلی فرصتی پیدا خواهند کرد تا جهت ارتقاء مهارتهای زبانی و کسب اطلاعات بیشتر به مدت یک یا دو ترم آموزشی در ایران تحصیل نمایند. هدف این رشته پرورش استعدادهایی است که ضمن تحصیل علوم انسانی، اجتماعی، تجارت و اقتصاد بین الملل و کسب مهارت های شنیداری، گفتاری، خواندن، نوشتن و ترجمۀ زبان فارسی، قابلیت گفتگوی بین فرهنگ های مختلف را پیدا کرده تا بتوانند در سازمان های دولتی، مؤسسات یا شرکت های مورد نظرشان امور مربوط به بازرگانی و اقتصاد بین المللی را اداره نمایند.


 

از زمان تأسیس تا کنون، رشتۀ زبان فارسی در این دانشگاه مورد توجه خاص دولت ایران قرار گرفته است. در نوامبر سال 2011، جناب آقای جلیلوند رایزن محترم فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین از دانشگاه بازدید نموده و طی این بازدید تفاهم نامۀ همکاری میان ایران و دانشگاه امضا گردید که طبق آن کشور ایران تعهد نمود تا در زمینۀ ارائۀ کتب، مبادلۀ استاد و دانشجو با دانشگاه همکاری های لازم را به عمل آورد. در طی سال های 2012 و 2013، معاونت محترم وقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر متکان به همراه ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی، جناب آقای دکتر شریعتی، ملاقاتی را با ریاست دانشگاه داشته و پیرامون تقویت همکاری های علمی و تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور تبادل نظر نمودند.

با همکاری های به عمل آمده از سوی دانشگاه تهران، فرصتی فراهم گردید تا یکی از اساتید بخش زبان فارسی، سرکار خانم جیا فی، در سال 2013 به عنوان استاد مدعو در دانشگاه تهران تحصیل نماید.

دانشگاه UIBE به عنوان ششمین دانشگاه که بخش زبان فارسی را دایر کرده و تنها دانشگاه در چین که دروسی تخصصی نظیر متون فارسی تخصصی بازرگانی و اقتصاد، نگارش پیشرفتۀ متون فارسی کاربردی بازرگانی و اقتصاد و مذاکرات تجاری و بازرگانی در زبان فارسی را با هدف پرورش دانش آموخته های عالی ارائه می دهد، همواره  در سمینارهای معتبر ملی و استانی حضور فعالی داشته و نقش رهبری را ایفا می کند.

 

اطلاعات تماس:

آدرس: اتاق 1001، ساختمان چینگ شین، شمارۀ دهم خیابان شرقی خوی شین منطقۀ چاو یانگ شهر پکن، چین

中国北京市朝阳区惠新东街10号诚信楼1001

کد پستی: 100029

شمارۀ فکس:64493921 (+86-10)

شمارۀ نمابر: (+86-10)64493211  

آدرس وب سایت دانشکده: sfs.uibe.edu.cn